Rýchlokurz balenia na dovolenky

Moja milovaná maminka sa ako správna „vodvazová máma“ nedávno vydala s kamoškou na predĺžený víkend do Milána. Ako inak, leteli s nízkonákladovkou. Prípravy na cestu boli znamenité, žiadny skvelý šatníkový kúsok nesmel ostať zašitý doma v skrini. Lenže! Limity nízkonákladovky sú limity nízkonákladovky. Mamina sa teda potrebovala zbaliť úsporne ale svetovo, rozumne ale zároveň vo veľkom. A tak si ma objednala na rýchlokurz balenia.

Neskôr ma napadlo, že sa možno takéto tipy budú hodiť aj niekomu inému. Takže ich v rýchlokurze ponúkam aj vám, svetu. A dúfam, že v období dovolenkového šialenstva sa šiknú.

Lekcia 1: Ako si vziať všetko a zároveň nič?

Zbaliť všetko potrebné znamená ťahať so sebou fúru zbytočností. Moje pravidlo znie trochu sparťansky: zbaľ len to, čo unesieš. Nie kolieska. Ty! Nepraktické haraburdy, štyri drahé parfémy a tri uteráky budú v tomto prípade letieť z kufra rýchlosťou blesku. A hneď za nimi desať podobných tričiek, vonné sviečky, syrokrém a štvoro tenisiek. Pretože ak by sme ich mali neustále ťahať so sebou, nestoja proste za tú námahu.

Čaká ma 12-hodinová cesta? Zbalím si hlavne maličkosti, ktoré mi ju spríjemnia: klapky na oči, štople do uší, kindle, vlhčené obrúsky, balzam na pery a teplé ponožky.

Pred cestou si vždy položím jednu základnú otázku: Čo si v destinácií nemám šancu zohnať? Okamžite ma napadnú iba veci, ktoré naozaj potrebujem:

 • peniaze,
 • pas,
 • letenka,
 • svoje lieky,
 • telefón s dôležitými kontaktmi a aplikáciami.

Potom pridám ešte:

 • dioptrické okuliare,
 • kartičku poistenca,
 • vodičský preukaz.

To je vlastne všetko, bez čoho by som sa nikam nedostala, alebo by sa pre mňa cesta stala nepohodlnou. No a všetko ostatné vyriešim v prípade potreby prvou položkou na zozname.

Moje pravidlo znie trochu sparťansky: zbaľ len to, čo unesieš. Nie kolieska. Ty.

Pokiaľ sa vydávam do civilizovaného sveta, bez problémov si obstarám všetko potrebné. Pohodlné a funkčné oblečenie, kozmetiku, knihy a všetko ostatné.

Lekcia 2: Niečo si predsa len zabaľme

Aby sme však nezachádzali do krajností a zbytočne na cestách neutratili „majland“, zabaľme si v našom rýchlokurze predsa len ešte niečo na seba.

Osobne so sebou vždy pribalím dve veci: žabky a šál. Žabky sú univerzálnym ochrancom pred špinavou podlahou v hostelovej izbe či sprche alebo nenápadnou plesňou niekde vo wellnesse. Šál slúži ako deka, sukňa, obliečka na vankúš, klapky na oči, klobúk, podsedák a podobne. Spratné a praktické. Vyskúšajte.

IMG_7864.png
Na výlete v Kanade som takto vybalila aj kamarátku Lucku. Zdala sa byť spokojná 🙂

Lekcia 3: Ako to robím ja

Ak ide o oblečenie a nejaké drobnosti, vždy sa riadim vlastnými pravidlami podľa dĺžky môjho pobytu:

 1. Najprv si naplánujem, aké oblečenie budem deň za dňom nosiť (pokiaľ necestujem mesiac!). Najlepšie je kombinovať jeden univerzálny kúsok s ďalšími výraznejšími. Ako napríklad riflovú bundu: vezem si ju k teplákom, formálnemu oblečeniu alebo aj k plavkám.
 2. Pri kozmetike sa snažím byť minimalistická. Ak mám krém, tak univerzálny. Ak šampón, tak 2v1 aj s kondicionérom.
 3. Predstavím si, čo by mi spravilo po ceste radosť. Pokiaľ ma čaká 12-hodinová cesta lietadlom, predstavím si situácie, ktoré by mohli nastať a vezmem si maličkosti, ktoré ich spríjemnia: klapky na oči, štople do uší, milovaný kindle, vlhčené obrúsky, balzam na pery a teplé ponožky.
 4. No a ostatné na mňa doma rado počká.

Na začiatku teda nebaľte nič, čo nie je nevyhnutné. A ak ostane miesto, pribaľte zopár maličkostí, ktoré vám spravia radosť. Hlavné je to, čo vám z výletu ostane v hlave, nie to, aký klobúk na ňu nasadíte.

A ak je to pre vás výsostne dôležité, kúpte si nejaký parádny klobúk po ceste 🙂

Zdroj titulnej fotografie: @truelane

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s