Cesta po USA: Chrápajúci hostel v San Franciscu a záhada chýbajúceho vazňa Alcatrazu

Tento rok som si splnila sen: precestovala som západné pobrežie USA v minivane. A rozpoviem vám o tom dobrodružstve viac. Vydajme sa spoločne znova na cestu a odštartujme presne tam, kde sme minule skončili. Dnes na bicykloch objavíme San Francisco a jeho chrápajúce hostely, stratíme sa v najznámejšom väzení sveta a nájdeme ten najkrajší… no veď to uvidíte na fotkách konci tohto článku.

Prechod z Oregonu do Kalifornie som, v nočnom limbu, ktoré na mne pristávalo po dlhočiznej ceste tmavými serpentínami už pomaly každých desať minút, takmer prehliadla. Mala som za sebou totiž náročné dni plné objavovania oregonského pobrežia, ktoré je prenádherné. Voňavé, neskrotené a zaujímavé. Ale Kalifornia je iba jedna. A po ďalšej noci v aute na odpočívadle uprostred jej severnej diaľnice som si to okamžite uvedomila.

Kalifornia oplýva množstvom odhalených tiel. Táto skutočnosť zaujala hlavne druhú časť posádky, ktorá nahodila spokojný úsmev a pozorovala „zaujímavo kultúrne riešené okolie“.

Keď si zavriete oči, máte o Kalifornii nejakú svoju predstavu? Slnko, palmy, pohodička a tak? Ja som jednu takú predstavu vlastnila. Ale vždy bola akási rozmazaná. Vyjasnila sa až to ráno, keď som sa znova vyhla šoférskej šichte. Spoza hôr sa na mňa na sedadlo spolujazdca usmialo ostré slniečko, objavili sa široké bulváre, siahodlhé rovinaté pobrežie, množstvo paliem.

20180422_135556

A spolu s nimi aj množstvo odhalených tiel. Niektoré z nich bicyklujúce a kolieskokorčuľujúce, iné behajúce či hrajúce volejbal. Tak rôzne. Táto skutočnosť zaujala hlavne druhú časť našej dvojčlennej posádky, ktorá nahodila podozrivo spokojný úsmev a so zápalom pozorovala „zaujímavo kultúrne riešené okolie“. A tak sme si obaja  veselo prezerali „okolie“, občas stopli na kávičku pri pobreží a zažívali poriadnu kalifornskú pohodu.

Pokračovali sme tak až do mesta červeného mosta. Veď viete. Do San Francisca. Odpustite mi, že vás s nami nevezmem na úplne všetky zastávky a neodhalím všetky zážitky. Z nich preklikajte aspoň fotky nižšie a ja vám popíšem skrátka iba to, čo bolo pre mňa absolútne neprekonateľné. Lebo o tom má byť byť tento blog.

20180419_112804
Parádny výhľad v pozadí, dvojičky v popredí (zhoda outfitov isto náhodná)

Teraz sa poďme presunúť do momentu asi desať sekúnd predtým, ako som po prvý krát uvidela San Francisco v celej jeho okázalosti, prepojené svetoznámym červeným mostom. Od očakávania ma až rozbolelo brucho, tak som sa na to tešila. A stálo to za to! Kopcovitý poloostrov plný mrakodrapov, menších domčekov a parkov sa nad vodou týči ako obrovská betónová veľryba. Vedľa neho vykúka na svet malinký ostrov Alcatraz so svojim povestným väzením a celú túto senériu jemne pokrýva odpoludňajší opar nad Pacifikom. Ach! Hneď sa mi v hlave vybavila pieseň, ktorá zaznela vo filme Rebelové pri tom, ako dvaja hlavní hrdinovia vysadali na nákladný vlak do San Francisca. „If you’re goiing to Saan Fraanciscoo, you’re gonna meet some gentle people there.“

Ok, naspäť do reality. Autor tejto piesne, pán McKenzie, evidentne nespoznal hostel HI San Francisco Fisherman’s Wharf v srdci sanfranciského prístavu. A jeho obyvateľov, ktorí teda neboli „gentle“ ani náhodou! Začalo to divnou pani na recepcií, pokračovalo opitými babami na chodbách a nekončilo ani našimi najbližšími susedmi, ktorí chrápali ako keď drevo pília. Alebo popri tom ešte rúcajú dom, škriabu po tabuli, rušia mikrofonové vlny a všetky tie hnusné zvuky, ktoré vám teraz behajú po rozume. Aj takéto zvuky cudzích tiel však majú rozhodne niečo do seba! Minimálne človeku pomaly prestanú vadiť aj matrace preležané tak, že sa v nich krčíte ako paragraf vložené do bohovsky vŕzgajúcich postelí.

20180419_092427
Známe tulenie mólo 39 v prístave San Francisca

A keďže som sa rozhodla platiť za dve noci dopredu (blázon) na San Francisco SKVELÚ cenu aj s parkovaním, kruhy pod očami sme s Lukem vzájomne prešli iba vševediacim úsmevom pri raňajkách. Deň plný objavovania sa teda mohol začať. Tam, kde ostatní končia. Teda vo väzení. Konkrétne v bývalom väzení s maximálnou ochranou menom Alcatraz.

Nechápala som popravde, čo na tom všetci majú. Lístky sa vždy beznádejne vypredajú dlhé mesiace dopredu, ľudia postávajú pri ľodi v prístave už dobrú hodinu pred odchodom a všetci v rade sú parádne navnadení. Tak správne, americky.

Pochopila som, až keď som do väzenia vošla a vypočula si príbehy, ktoré sa s ním spájajú. Keď som cítila, aká je tam beznádejná zima zacházajúca aj v lete až do morku kosti. Keď som mala dokonalý výhľad na žiarivé mesto plné života a predstavila som si, aké muky znamenal pre uväznených. Keď som počula, že ak sa v sanfrancsicom prístave konal večierok, smiech a hudba sa cez zátoku dostávala aj sem. K ľuďom, ktorí nevyšli spoza múru polovicu života.

Na zbláznenie! Chuť skočiť do ľadovej rozburácanej vody a pokúsiť sa o nemožné sa mi už ani zďaleka nezdala taká iracionálna. A na konci túry sme si vyobzerali aj bývalého väzňa číslo 1259 ktorý tu, vo svojom ohavnom domove, podpisuje jeho knihy o skutočnom živote vo väzení. Pán Baker vyzerá už síce viac než chatrne, ale predstavoval pre mňa kus žijúcej histórie, na ktorý sa len ťažko zabúda.

IMG_1243

A naspäť do mesta! Tu Lukáš na druhý deň vyňúral parádnu vychytávku. Požičianie bicykla na celý deň zadarmo. Teda zadarmo! Nič nie je zadarmo! Ale za poukaz na nákup oblečenia a doplnkov v obchode pod sanfranciským mostom na druhej strane mesta. Takže sme vysadli do sedla a podporili skvelý podnikateľský model (verím, že sa raz z neho stane trebárs Air Bnb. Lebo San Francisco predstavuje kolísku pre mnoho skvelých projektov). A tak sme na bicykli objavili mosty San Francisca.

Tieto zážitky ťažko vyjadrím slovami, aj keď je to moja práca. Veď to všetci určite poznáte – ten pocit, že sa vám splnil ďalší mikrosníček: uvidieť na vlastné oči niečo, v čo ste ako malí ani nedúfali.

A tak sme sa mohli presunúť o kus ďalej. Ale o tom potom. Nabudúce o objavení najkrajšieho kúta sveta, o pobehovaní po filmových štúdiách a nevynechám ani krádež v Hollywoode a okupáciu vily Lady Gagy.

Zatiaľ všetkým ahooj!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s