Prečo multitasking smrdí

Multitasking sa ešte donedávna celkom nosil. Občas si ho dopraje skoro každý z nás. Ten môj dosiahol svoj vrchol, keď som vo fitku na cyklotrenažéri počúvala audioknihy a textovala pri tom známym. Fitness výkon to bol teda žalostný, z knihy som mala veľké…nič a ľudia väčšinou vôbec nechápali, čo tým chcel básnik v mojich správach vlastnepovedať. Jednoducho celé zle!

Takže som s tým chcela radikálne skoncovať. A presne vtedy ma oslovil koncept hlbokej práce, s ktorým som sa zoznámila v knihe od Cala Newporta. Je to vlastne celkom logické a jednoduché:

Čas je podľa neho cielene rozdelený na niekoľko okien, kde sa venujete len jednej jedinej činnosti, na ktorú potrebujete celú svoju mozgovú kapacitu, dušu, telo a prítomnosť.

Ako som na to išla ja

Hlbokú prácu som začala používať pri tvorbe textov. Zistila som, že ak si deň rozdelím na niekoľko okien, v ktorých si vypnem vyzváňanie, zavriem sociálne siete a koniec koncov aj seba, a to do úplného ticha, začne sa diať skvelá vec: dostanem sa do ľahkého tranzu (ktorí mnohí volajú flow), kde hodiny ubehnú behom minút, nepociťujem chlad, smäd ani únavu a práca mi ide odruky. Najdôležitejšie však je, že mi už nejde len o výsledok práce, ale hlavne o proces.

Zo sústredeného času netreba zbytočne odkrajovať. Nech sa len krásne tvorivo ťahá. Ako stará žuvačka.

Školský systém parádne funguje

Hlbokú prácu som teda začala aplikovať ako v škole: hodina a pol maximálneho sústredenia, desať (dvadsať) minút na kávičku, odpočinok alebo čokoľvek iného. A potom sa ide odznova. Niektoré okná venujem písaniu, iné tvorbe grafiky či telefonovaniu.

IMG_9925
Vancouverská kancelária – môj raj multitaskingu

Občas sa zdá hodina a pol málo, keďže iba proces „dostávania sa do poriadneho sústredenia“ môže trvať naozaj dramaticky dlhý čas. No čo, tak sa holt natiahne aj pracovný čas, žiadna veda. Hlavne z neho netreba zbytočne odkrajovať. Nech sa len sústredene ťahá. Ako stará žuvačka.

Dni v tomto režime sa pre vás stanú intenzívnejšími, omnoho plodnejšími a efektívnejšími. Na začiatok si stačí len povedať: v najbližšej hodine dokončím túto konkrétnu úlohu. Žiadne maily, žiadne vyrušovanie, žiadny multitasking. A ďalšiu hodinu a pol pokojne venujte iba tým e-mailom. Cielene a sústredene.

Svet sa bez nášho multitaskingu nezrúti! Naopak, hravo sa obíde

Niekedy sa zdá, že proti nám a hlbokej práci vyslovene zbrojí celý svet. Nielen sociálne siete, ale aj prostredie open spacu v práci, kde sa každému zdá, že vás môže kedykoľvek vyrušovať. Alebo pípanie neskutočne urgentných správ od zákazníkov, zbytočné meetingy, unudené kolegyne, ktoré si chcú pokecať. To nič, oslobodenie chvíľku trvá.

Z vlastnej skúsenosti však viem, že ak sústredene pracujem na dôležitej úlohe a klientovi zavolám o hodinu neskôr, nič sa nestane. Je totiž aj v jeho záujme, aby som mala priestor pre tvorbu kvalitných výstupov. Pokiaľ svoju snahu vysvetlíte kolegom, určite to pochopia (alebo ak nepochopia, maximálne budú zazerať a pomyslia si o vás svoje, títo ľudia však nebudú stavebným kameňom vášho úspechu) a nechajú vás mať svoje sústredené chvíľky.

IMG_5775
Sluchátková kultúra pre mňa znamenala pri práci vo veľkom korporáte základ úspechu

Vo firme sa to proste nedá..alebo áno?

Voľnonžcovi v kreatíve sa hlboká práca plánuje určite ľahšie. Bola som však zamestnaná aj v open space nadnárodnej firmy a viem, že pár hodín sústredenia sa dá každý deň ukradnúť aj tam. Skoro ráno, podvečer alebo keď si na uši nasadíte sluchátka a tvárite sa naozaj nepríčetne.

Ako teda na to?

Spôsobov, ako hľadať sústredenú prácu, sú celé mraky. Nemusíte sa uspokojiť s neuspokojivým multitaskingom, aj keď ho praktikuje veľa ľudí naokolo. Mnoho profesionálov má svoj vlastný systém: aby psychiater Carl Jung zvýšil svoje možnosti sústredene pracovať, postavil si ďaleko od sveta dom, ktorý volal „The Tower“, teda veža. Kľúče od svojej osobnej pracovne nosil neustále pri sebe a nikto ho bez jeho povolenia nemohol vyrušovať.

Spočiatku na seba nemusíte byť takí prísni a kvôli hlbokej práci hneď stavať odľahlé chatky na konci sveta. Dostaňte sa k sústredeniu vlastnou cestou. Snáď získa pre vás taký zmysel, ako pre mňa.

Myslíte si, že by vám to mohlo fungovať? Alebo už ste dávno začali a máte svoj vlastný systém? Napíšte mi do komentárov, veľmi rada by som vedela, ako sú na tom ostatní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s