Naučte sa klásť tie správne otázky

Pýtajte sa tak, aby ste dostali vytúžené odpovede. V rozhovoroch s rodinou, známymi, ale aj v práci či s klientmi. Zaujímavo, s citom, kreativitou a bez zbytočných omáčok okolo.

Aký rozdiel cítite medzi otázkami:

  • „Chcel by si vyhrať v lotérii?“
  • „Čo by si spravil s výhrou v lotérii po precestovaní sveta, obdarení blízkych a charity, nákupe všetkého, čo si praješ?“

Napoviem. Na tú prvú vám respondent odpovedie suchým Uhm, zatiaľčo druhá naštartuje predstavivosť. Vyvolá u človeka záujem. Prebúdza pozitívnu energiu, chuť objavovať a snívať.

„Small talk“ o počasí si občas odkrúti každý. Je to bezpečná spoločná pôda. Moja rada? Kašlite na to!

Pýtajte sa otvorene

Otvorené otázky fungujú! Na „Si šťastný?“ existujú len dve odpovede. Áno a nie. Bodka. Na vlastnej koži som to pocítila pri rozhovore s úspešným koučom a autorom niekoľkých kníh. Na moju otázku „Máte nejaký rituál, ktorý praktikujete každé ráno pre úspešný deň?odpovedal: „Áno, a to hneď niekoľko.“ Keďže rozhovor sme kvôli jeho nabitému programu robili iba cez e-mail, utiekla mi príležitosť spoznať ho viac a odovzdať jeho odkaz čitateľom. Odvtedy sa väčšina mojich otázok začína slovami: čo, ako, prečo,…

Kašlite na počasie a zariskujte

„Small talk“ o počasí si občas odkrúti každý. Je to bezpečná spoločná pôda. Moja rada? Kašlite na to! Skočte po hlave do otázok, ktoré nikto nečaká a ktoré vám napovedia o človeku maximum!

  •  Ako by vyzeral posledný deň tvojho života, keby si mohol byť kdekoľvek a robiť čokoľvek?
  • Čo si najviac vážiš na druhých?
  • Čo na tebe ľudí najviac prekvapuje?

To už znie trochu inak ako: „Videl si, aká bola včera búrka?“

Vymodelujte otázky tak, aby sa im nedalo odolať

Poznáte ten pocit, keď vám niekto položí otázku a tá vás baví natoľko, že sa neviete dočkať, kedy na ňu odpoviete? Rozhýbe všetky vaše mozgové závity a fantáziu? Robte to aj vy! A čo najčastejšie. Chceli by ste mi napríklad odpovedať na otázku: „Ktorú historku rozpovieš, keď sa ťa v starobe deti opýtajú na najbláznivejší zážitok tvojho života?“

Iskričky v očiach? Vyhralii ste jackpot!

Porozprávať sa dá s každým! Aj s „ajťákom“. Aj so susedou s pretpotopnými názormi. Aj so speváckou legendou či bezdomovcom. Len musíte nájsť to, čo milujú. Spýtajte sa na to otvorene napríklad otázkou: „Čo ťa fascinuje najviac zo všetkého?“ A potom sa úprimne započúvajte. Uvidíte, ako sa druhému človeku zrýchli tep a oči sa naraz rozžiaria. Takáto konverzácia zbližuje, snažte sa ju teda nadviazať čo najčastejšie.

Akú otázku najradšej pokladáte vy? A aká bola tá najlepšia otázka, ktorú vám kedy kto položil? Napíšte mi do komentárov a inšpirujte tak aj ostatných.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s